• Chorvátsko známe a neznáme

• Pred koncom školského roka sme sa na prírodovedno – historickú exkurziu vybrali do Puly, chorvátskeho prístavu na polostrove Istria, ktoré miestni nazývajú aj rímska Pula. Je to vďaka historickým pamiatkam, ktoré pochádzajú z obdobia založenia tohto mesta ako rímskej pevnosti cisárom Augustom. Okrem historických budov sa v neďalekej pevnosti nachádza aj morské akvárium. Na oddych pri mori nás lákali aj viaceré kamenisté alebo útesové pláže a priezračné azúrové more.

Hneď prvý deň po prílete sme navštívili historické centrum mesta a poobzerali si sprístupnené historické pamiatky. Večer sme si ubolené nohy ochladili vo vlnách  Jadranského mora.

Nasledujúci deň sme absolvovali prehliadku akvária v Pule. Toto akvárium sa nachádza v pôvodne rakúsko-uhorskej námornej pevnosti Verudela a dokumentuje flóru a faunu Jadranského mora spolu s históriou tohto zaujímavého miesta. Pôvodne to bola len ruina, ktorú sa rozhodli renovovať a prestavať. Z vrcholu pevnosti sme mali vynikajúci výhľad na more aj mesto Pula.

Spoznali sme dve expozície. Najskôr to boli rôzne druhy lokálnych morských živočíchov a modely lodí a po nej exotická expozícia, kde sa nachádzali rôzne druhy rýb, žralokov, medúz či morských rají. Akvárium Pula sa tiež venuje záchrane a liečeniu morských korytnačiek, ktoré následne vypúšťa do voľnej prírody.

V sobotu sme sa vybrali spoznávať kultúrno-historické pamiatky v centre mesta. Už pri výstupe z autobusu sme zhliadli Triumfálny oblúk Sergijevcov z 1. stor. p . n.  l. Následne sme sa presunuli k obrannej pevnosti Kastel s podzemným systémom chodieb Zerostrasse, kde sme sa dozvedeli o ich význame počas 1. svetovej vojny. Koniec dňa sme zavŕšili návštevou amfiteátra Arena z obdobia Rímskej ríše.

Posledný deň pred odletom domov sme si vychutnávali čisté  more a obdivovali zátoky prechádzkou po tunajšej prímorskej promenáde.

RNDr. Martina Kakalejčíková Janíková, Mgr. Lucia Húšťavová, žiaci septimy

Pozrite si fotografie v galérii Chorvátsko.