• Maturita 2024

Organizácia maturitnej skúšky

Štúdium na škole sa ukončuje maturitnou skúškou podľa platnej legislatívy. Cieľom maturitnej skúšky je overenie vedomostí a zručností žiakov v rozsahu učiva určeného katalógom cieľových požiadaviek. Maturitná skúška z jednotlivých predmetov môže pozostávať z externej časti a internej časti. Externú časť maturitnej skúšky tvorí centrálne vypracovaná písomná skúška, ktorá sa vo všetkých školách zadáva v rovnakom čase, koná sa pod externým dozorom a externe sa vyhodnocuje. Predmety, ktoré majú externú časť maturitnej skúšky, sú slovenský jazyk a literatúra, anglický jazyk, nemecký jazyk, ruský jazyk, matematika. Písomná forma internej časti maturitnej skúšky sa zadáva vo všetkých školách v rovnakom čase, koná sa pod externým dozorom a vyhodnocuje sa interne na základe centrálnych pokynov. Predmety, ktoré majú písomnú formu internej časti maturitnej skúšky, sú slovenský jazyk a literatúra, anglický jazyk, nemecký jazyk, ruský jazyk. Z cudzích jazykov ju žiak vykonáva podľa úrovne jazykovej náročnosti Spoločného európskeho referenčného rámca. Na maturitnú skúšku sa žiak maturitného ročníka prihlási písomne do 30. septembra, v ktorom uvedie predmety maturitnej skúšky v zložení:

1. slovenský jazyk a literatúra,
    2. povinný predmet zo skupiny predmetov cudzí jazyk na úrovni B2 jazykovej náročnosti,
    3. voliteľný predmet zo skupiny prírodovedných alebo spoločenských alebo ostatných predmetov, v ktorých mal žiak súčet týždenných hodinových dotácií počas štúdia na gymnáziu najmenej šesť, pričom do súčtu týždenných hodinových dotácií možno započítať aj hodinovú dotáciu zo seminára alebo z cvičení rovnakého zamerania,
    4. ďalší voliteľný predmet.

Žiak môže dobrovoľne konať maturitnú skúšku aj z ďalších predmetov.

Ústnu formu internej časti maturitnej skúšky z predmetov žiak vykoná po ukončení posledného ročníka štúdia. Ústnu formu internej časti maturitnej skúšky tvorí ústna odpoveď žiaka pred predmetovou maturitnou komisiou, pričom si žiak žrebuje jedno zo schválených maturitných zadaní. Ústna forma internej časti maturitnej skúšky je verejná. Maturitné zadania a úlohy v nich vychádzajú z cieľových požiadaviek na vedomosti a zručnosti pre príslušný predmet maturitnej skúšky. Maturitné zadania sa nezverejňujú. Minimálny počet zadaní je 30, každé zadanie sa použije iba jedenkrát v danom dni. Škola zabezpečí žiakovi prístup k všeobecným pomôckam v príslušnom predmete maturitnej skúšky. Skúšajúci citlivo riadi rozhovor so žiakom, kladie pomocné a stimulačné otázky, vyjadruje súhlas alebo nesúhlas s tvrdením žiaka, pričom ho vedie k tomu, aby svoje názory podopieral argumentmi a využíval pri tom písomnú prípravu a tiež vlastné poznatky získané počas prípravy na maturitnú skúšku. Žiak so zdravotným znevýhodnením vzdelávaný podľa individuálneho vzdelávacieho programu môže maturovať podľa upravených podmienok spolu s ostatnými žiakmi. Úpravy sa týkajú týchto oblastí: predĺžený časový limit pri jednotlivých častiach maturitnej skúšky, úpravy niektorých úloh, rôzne grafické úpravy a formáty zadaní, prítomnosť asistenta, zdravotníckeho personálu.

Výsledky externej časti a písomnej formy internej časti sa hodnotia percentami, ústna odpoveď známkou. Na maturitnom vysvedčení sa z predmetu, ktorý má externú časť, uvádza aj percentil (úspešnosť žiaka v porovnaní s výsledkami ostatných maturantov SR).

Žiak úspešne vykonal maturitnú skúšku, ak úspešne zložil skúšku zo všetkých predmetov maturitnej skúšky v zmysle legislatívy. Ak žiak neuspel z dobrovoľného predmetu, nemá to vplyv na úspešné vykonanie maturitnej skúšky a výsledok sa ani neuvádza v maturitnom vysvedčení.

Žiakovi, ktorý úspešne vykonal maturitnú skúšku, bude vydané vysvedčenie o maturitnej skúške a dodatok k vysvedčeniu o maturitnej skúške, ktoré sú dokladom o získanom vzdelaní.

Katalóg cieľových požiadavok na maturitné skúšky platný od 1. septembra 2019.

Základné informácie k maturitnej skúške v školskom roku 2023/2024.

• Výsledky prijímacieho konania absolventov v školskom roku 2022/2023

Prehľad úspešnosti absolventov prijatých na VŠ

Trieda

Počet žiakov