Školský poriadok
Hlavnou úlohou gymnázia je výchova všestranne rozvinutých, vzdelaných, kultúrnych ľudí, dobre pripravených na život a na vysokoškolské štúdium.
Žiak sa dobrovoľným rozhodnutím študovať na Gymnáziu v Liptovskom Hrádku zaväzuje riadne dochádzať do školy, riadiť sa zásadami morálky, v duchu humanizmu, demokracie, vlastenectva a plniť všetky povinnosti, ktoré pre neho vyplývajú zo všeobecne platných predpisov a školského poriadku.
Školský poriadok vychádza z vyšších právnych noriem, týkajúcich sa stredných škôl v Slovenskej republike.
1. Práva žiakov
Žiaci majú právo:
-
- Vysloviť vhodným spôsobom svoj názor a klásť otázky k preberanej téme.
- Poznať kritériá hodnotenia, klasifikácie vedomostí a zručností vo všetkých predmetoch.
- Na bezprostredné oznámenie známky z ústnej odpovede a na zdôvodnenie klasifikácie a zdôvodnenie chýb v písomných prácach, testoch a ústnych odpovediach v čo najkratšom čase, spravidla do 7 dní.
- Vybrať si voliteľné predmety z ponuky školy.
- Zapojiť sa do niektorej z foriem záujmovej činnosti.
- Sťažovať sa riaditeľovi školy, ak sa domnieva, že pokyn alebo príkaz pedagogického alebo iného povereného pracovníka školy je v rozpore so školským poriadkom alebo inými právnymi normami.
- Voliť a byť volený do triednej samosprávy a žiackej školskej rady, aktívne sa zapojiť do činnosti žiackej školskej rady.
- Zvoliť si predmety maturitnej skúšky.
- Ospravedlniť nepripravenosť na vyučovanie pred začiatkom hodiny s uvedením dôvodu, ktorý zváži vyučujúci.
- Žiak, ktorému hrozia sankcie za porušenie školského poriadku, má právo byť vypočutý, aby sa mohol k veci slobodne vyjadriť a obhájiť sa.
- Absolvovať preventívne zdravotné prehliadky v čase vyučovania.
- Stravovať sa v školskej jedálni, svoje pripomienky k stravovaniu tlmočiť stravovacej komisii, v ktorej majú svojho zástupcu.
- Bezplatne využívať internet v súlade s určenými pravidlami.
2. Povinnosti žiakov
Žiaci majú povinnosť:
-
- Osvojovať si vedomosti a zručnosti, pripravovať sa na vysokoškolské či iné formy štúdia a pre život.
- Osvojovať si zásady vlastenectva, humanity a demokracie, správať sa podľa nich, byť disciplinovaný, slušný, plniť pokyny pedagogických a ďalších poverených pracovníkov školy, úctivo sa správať k starším osobám.
- Správať sa slušne a priateľsky ku spolužiakom, kultúrne a slušne sa vyjadrovať.
- Počas vyučovania alebo školou organizovaného podujatia plniť pokyny vyučujúceho alebo dozor konajúceho pracovníka, správať sa disciplinovane, žiadnym spôsobom nerušiť priebeh vyučovania alebo podujatia.
- Prichádzať do školy vhodne, čisto oblečený a upravený, bez výstredností, bez príliš odhalených dekoltov, bez súčastí a doplnkov odevov propagujúcich násilie, rasovú neznášanlivosť, resp. rôzne extrémistické hnutia a skupiny.
- Prichádzať do školy včas, najneskôr 10 minút pred vyučovaním, neskorý bezdôvodný príchod na vyučovanie je dôvodom na výchovné opatrenia.
- Slušne a primerane pozdraviť vyučujúcich a zamestnancov školy a byť zdvorilý k dospelým a žiakom školy.
- Prezuť sa po príchode do budovy do zdravotne nezávadnej a nepoškodenej obuvi a odložiť si veci na vyhradené miesto – vešiaky a skrinka, ktorá je určená len na obuv a telocvičný úbor.
- Dodržiavať čistotu v školských priestoroch.
- Premiestniť sa do odborných alebo iných učební cez prestávku tak, aby v čase zvonenia na vyučovaciu hodinu boli pripravení zaujať miesto v triede.
- Vstupovať do odborných učební, posilňovne a telocvične len v prítomnosti vyučujúceho a riadiť sa osobitnými pravidlami pre tieto priestory.
- Správať sa disciplinovane počas prestávok, ktoré slúžia na regeneráciu síl žiakov a učiteľov. Aj v tomto čase sú žiaci povinní dodržiavať pokyny službukonajúcich učiteľov a pracovníkov školy.
- Šetriť školské zariadenie a ostatný majetok školy, chrániť ho pred poškodením a hospodárne zaobchádzať so zapožičanými učebnicami a pomôckami. V plnom rozsahu uhradiť stratu, škodu na majetku školy alebo spolužiaka, ktorú spôsobil úmyselne alebo z nedbanlivosti.
- Pripraviť si na lavicu pred vyučovacou hodinou zošity, učebnice a učebné pomôcky.
- Odložiť svoj mobilný telefón pred každou vyučovacou hodinou do priestoru na to určeného – odkladací box na telefón.
- Ospravedlniť sa vyučujúcemu na začiatku hodiny, ak nie sú pripravení na vyučovanie, ten zváži, či dané dôvody bude akceptovať.
- Neopúšťať v priebehu vyučovacích hodín bez súhlasu vyučujúceho alebo triedneho učiteľa učebňu alebo budovu školy.
- Opustiť budovu školy po skončení vyučovania, zdržiavať sa v nej môžu iba so súhlasom pedagogických pracovníkov (krúžky, internet, konzultácie a pod.).
- Správať sa disciplinovane v školskej jedálni, dbať o hygienu a kultúru stravovania. Po skonzumovaní jedla uvoľniť miesto ďalším stravníkom a pred jeho opustením ho dať do náležitého poriadku.
- Neodkladne nahlásiť vedeniu školy telefonicky alebo písomne ochorenie na infekčnú chorobu alebo skutočnosť, keď sa v jeho okolí choroba vyskytuje.
- Chrániť vlastné zdravie a zdravie iných osôb, nesprávať sa k spolužiakom a iným osobám v škole takým spôsobom, ktorý by sa mohol označiť ako šikanovanie.
- Ihneď oznámiť príslušnému vyučujúcemu každý aj drobný úraz alebo zdravotnú indispozíciu. Oznamovacia povinnosť sa týka všetkých okolností, ktoré môžu ohroziť zdravie, bezpečnosť, majetok jednotlivca prípadne školy.
- Neodkladne nahlásiť akúkoľvek stratu alebo krádež, nájdené cudzie veci odovzdať triednemu učiteľovi alebo zástupcovi školy.
3. Zákazy pre žiakov
Žiakom sa zakazuje:
-
- Mať zapnutý mobilný telefón počas vyučovacích hodín, počas kultúrno-spoločenských alebo výchovných akcií školy. Zapnutý mobilný telefón môže mať žiak vo výnimočných prípadoch z vážnych rodinných dôvodov, len po dohovore s vyučujúcim. Ak ho žiak na vyučovacej hodine napriek tomu použije, učiteľ má právo žiakovi mobilný telefón odobrať a vrátiť mu ho po skončení vyučovacej hodiny.
- Používať počas vyučovacích hodín prístroje a zariadenia, ktoré nesúvisia s výučbou (mobilný telefón, mp3 prehrávač, fotoaparát, diktafón a pod.). Tieto zariadenia si žiak prináša do školy len na vlastnú zodpovednosť, a preto škola nezodpovedá za ich poškodenie alebo odcudzenie.
- Vyhotovovať digitálne záznamy v priestoroch školy a publikovať ich na verejne prístupných stránkach alebo inak šíriť.
- Zaoberať sa počas vyučovacích hodín činnosťami, ktoré nesúvisia s preberaným učivom na danej hodine.
- Opúšťať počas vyučovania, voľných hodín a prestávok budovu školy.
- Fajčiť v celom areáli školy ako aj 20 m od obydlí nachádzajúcich sa v susedstve školy. Zákaz fajčenia platí aj mimo školy pri činnostiach organizovaných školou.
- Nosiť, prechovávať, distribuovať, užívať alkoholické nápoje, žuvací tabak, tabakové vrecúška, drogy a iné zdraviu škodlivé návykové látky v priestoroch školy a jej okolí a na podujatiach organizovaných školou.
- Prichádzať do školy a na školské akcie pod vplyvom návykových látok.
- Prinášať do školy alebo na činnosti organizované školou zbrane a iné život, zdravie a mravnosť ohrozujúce predmety.
- Nosiť do školy väčšie sumy peňazí, cenné predmety, živé zvieratá a predmety rušiace alebo rozptyľujúce pozornosť žiakov a učiteľov.
- Vykláňať sa z okien, sedieť na okenných parapetoch, zábradliach a schodištiach, zakazuje sa vyhadzovať odpadky von z okien.
- Prenášať alebo inak manipulovať s hasiacimi prístrojmi, ktoré sa nachádzajú v priestoroch školy.
- Svojím správaním podnecovať národnostnú, rasovú a etnickú neznášanlivosť. Používať symboly, ktoré poukazujú na príslušnosť k extrémistickým organizáciám, ktoré zapríčiňujú rasovú, etnickú, národnostnú, náboženskú a inú neznášanlivosť.
4. Práva zákonných zástupcov, plnoletých žiakov
Zákonný zástupca žiaka má právo:
-
- Žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole poskytovali žiakom informácie a vedomosti objektívne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa školského zákona.
- Oboznámiť sa so školským vzdelávacím programom školy a školským poriadkom.
- Byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa a na ochranu týchto informácií pred zverejnením.
- Na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa.
- Zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.
- Vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávacej činnosti školy prostredníctvom orgánov školskej samosprávy, voliť a byť volený do rady školy a podieľať sa na jej činnosti.
- V prípade pochybnosti o správnosti klasifikácie žiadať (najneskôr do troch pracovných dní po vydaní vysvedčenia) o komisionálne preskúšanie a byť prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.
5. Povinnosti zákonných zástupcov, plnoletých žiakov
Zákonný zástupca žiaka je povinný:
-
- Vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu, na vzdelávanie v škole a na plnenie školských povinností a zabezpečiť jeho pravidelnú dochádzku na vyučovanie.
- Dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom.
- Dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby.
- Informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania.
- Nahradiť škodu, ktorú žiak úmyselne spôsobil.
- Oznámiť škole bez zbytočného odkladu, najneskôr nasledujúci deň, príčinu neprítomnosti žiaka v škole. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti žiaka sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť žiaka na súťažiach. Neprítomnosť neplnoletého žiaka, ktorá trvá najviac tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni, ospravedlňuje jeho zákonný zástupca. Túto možnosť môže rodič využiť maximálne dvakrát za jeden polrok. Vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola (triedny učiteľ) môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe žiaka alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť jeho neprítomnosti. Ak neprítomnosť žiaka z dôvodu ochorenia trvá dlhšie ako tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni, predloží žiak alebo jeho zákonný zástupca potvrdenie od lekára triednemu učiteľovi.
- Poskytnúť škole na spracovanie v súlade so zákonom číslo 245/2018 Z. z. (školský zákon) a zákonom číslo 18/2018 Z. z. (zákon o ochrane osobných údajov) nasledovné osobné údaje dieťaťa:
- titul, meno, priezvisko, rodné priezvisko,
- dátum, miesto, okres a štát narodenia,
- dátum a miesto úmrtia alebo údaj o vyhlásení za mŕtveho alebo o zrušení vyhlásenia za mŕtveho,
- rodné číslo,
- pohlavie,
- národnosť,
- štátne občianstvo,
- spôsobilosť na právne úkony,
- rodinný stav,
- adresa bydliska a druh pobytu,
- zákaz pobytu,
- kontakt na účely komunikácie,
- adresa bydliska, z ktorého dochádza do školy,
- skutočnosti podľa § 144 ods. 7 písm. d),
- dosiahnutý stupeň vzdelania a dosiahnuté výsledky vzdelávania,
Ak ide o zákonného zástupcu dieťaťa poskytnúť škole osobné údaje podľa písmena a) až l) a dosiahnuté vzdelanie.
-
- Spracovávať školou predložený informovaný súhlas pred konaním školských akcií.
6. Prevádzka a vnútorný režim školy
Žiak prichádza na vyučovanie načas, upravený v súlade s hygienickými požiadavkami, prezúva sa a odkladá si veci v priestoroch chodieb do skriniek na to určených. Vyučovanie sa začína o 7:10 hod. Žiak je povinný byť v škole najneskôr 10 minút pred jeho prvou vyučovacou hodinou.
-
- Rozvrh zvonení v škole:
1. hodina 7:10 – 7:55
2. hodina 8:00 – 8:45
3. hodina 8:55 – 9:40
4. hodina 10:00 – 10:45
5. hodina 10:55 – 11:40
6. hodina 11:45 – 12:30
7. hodina 12:40 – 13:25
8. hodina 13:35 – 14:20
9. hodina 14:30 – 15:15
Ak vyučovanie žiaka tej istej triedy pokračuje aj popoludní, medzi dopoludňajším vyučovaním a popoludňajším vyučovaním je prestávka 30 minút.
-
- Žiak sa zúčastňuje všetkých povinných, povinne voliteľných predmetov, ktoré si zvolil. Účasť žiaka na voliteľnom predmete je povinná, zmena predmetu alebo vyučujúceho počas školského roka nie je možná.
- Ak sa počas vyučovania žiaci sťahujú do inej triedy alebo odbornej učebne, robia to počas prestávky, nie až po zazvonení na ďalšiu hodinu.
- Voľné hodiny v rozvrhu hodín žiaci aktívne využívajú tak, aby nenarušovali vyučovací proces. Počas týchto hodín sa môžu zdržiavať v klubovni školy alebo v kmeňovej triede, ak v nej neprebieha vyučovací proces.
- Ak sa žiak nemôže zúčastniť vyučovania z dôvodov vopred známych, požiada zákonný zástupca písomne alebo telefonicky triedneho učiteľa o uvoľnenie z vyučovania. Triedny učiteľ je oprávnený ospravedlniť neúčasť žiaka na vyučovaní na základe žiadosti rodiča zo závažných dôvodov na dobu najviac dvoch vyučovacích dní. Ak je predpokladaná neprítomnosť žiaka dlhšia ako dva dni, je zákonný zástupca povinný požiadať o uvoľnenie písomne riaditeľa školy. Pokiaľ triedny učiteľ alebo riaditeľ školy nedajú súhlas k uvoľneniu žiaka, bude sa prípadná neúčasť na vyučovaní posudzovať ako závažné porušenie školského poriadku.
- Žiaka z vyučovania uvoľní:
- z jednej vyučovacej hodiny vyučujúci príslušného predmetu,
- z viacerých vyučovacích hodín v rámci dňa triedny učiteľ,
- z maximálne dvoch dní triedny učiteľ,
- z viac ako dvoch dní riaditeľ školy.
- Ak sa žiak nemôže zúčastniť vyučovania pre nepredvídaný dôvod, jeho zákonný zástupca je povinný oznámiť triednemu učiteľovi najneskôr do dvoch dní dôvod neprítomnosti.
- Pri návrate na vyučovanie, najneskôr do dvoch dní, je žiak povinný predložiť písomné ospravedlnenie podpísané zákonným zástupcom alebo potvrdenie lekára v študentskom preukaze. Triedny učiteľ v prípade pochybností má právo tieto zápisy verifikovať. Ak je absencia vykázaná ako neospravedlnená a je zaevidovaná v pedagogických dokumentoch, nie je možné jej spätné ospravedlnenie.
- Škola akceptuje ospravedlnenie od zákonného zástupcu len z vážnych rodinných dôvodov maximálne dvakrát za polrok.
- Žiak, ktorý sa prihlási na vodičský kurz, ho absolvuje v čase mimo vyučovania. Ospravedlnená bude len absencia v deň konania záverečných skúšok.
- Absencia trvajúca dlhšie ako 20 minút sa považuje za absenciu celej vyučovacej hodiny. Tri absencie kratšie ako 20 minút sa počítajú ako absencia jednej vyučovacej hodiny. Toto platí aj pre neospravedlnenú absenciu.
- Neospravedlnená neprítomnosť na vyučovaní je vážnym porušením školského poriadku. Je dôvodom na konkrétne výchovné opatrenia:
- za 1 – 3 neospravedlnené hodiny – pokarhanie triednym učiteľom,
- za 4 – 6 neospravedlnených hodín – pokarhanie riaditeľom školy,
- za 7 – 15 neospravedlnených hodín – znížená známka zo správania na stupeň 2,
- za 16 – 30 neospravedlnených hodín – znížená známka zo správania na stupeň 3,
- za viac ako 31 neospravedlnených hodín – znížená známka zo správania na stupeň 4 a podmienečné vylúčenie zo štúdia.
- Žiak v rámci jedného vyučovacieho dňa absolvuje jednu písomnú prácu v trvaní viac ako 20 minút, ktorá je vyučujúcim vopred oznámená a zapísaná. Počet kratších písomných prác v trvaní do 20 minút nie je v rámci jedného vyučovacieho dňa obmedzený.
- Ak žiak vymešká z niektorého predmetu 25 % a viac z odučených hodín za klasifikačné obdobie, môže byť neklasifikovaný. Bude hodnotený na základe výsledku komisionálnej skúšky v náhradnom termíne, ktorý určí riaditeľ školy.
- Ak sa žiak z rôznych dôvodov nezúčastní účelového cvičenia, ktoré patrí do povinných osnov, dodatočne sa musí zúčastniť náhradného programu.
7. Povinnosti týždenníkov
-
- Každú prestávku vyvetrajú triedu, dbajú na jej čistotu počas vyučovania.
- Pripravia veci a pomôcky potrebné na vyučovaciu hodinu.
- Bezodkladne hlásia prípadné závady v učebni vyučujúcemu alebo triednemu učiteľovi.
- Na začiatku každej vyučovacej hodiny hlásia vyučujúcemu neprítomných žiakov.
- Dbajú na to, aby na stole bola vždy pripravená triedna dokumentácia.
- Ak sa vyučujúci nedostaví na hodinu do 10-tich minút po zazvonení, oznámia túto skutočnosť riaditeľovi školy alebo jeho zástupcovi.
- Po skončení vyučovania zodpovedajú za stav učebne (umytá tabuľa, prázdne stoly, vyložené stoličky, zatvorené okná, uzavretá voda, zhasnuté svetlá). Z triedy odchádzajú poslední.
8. Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia žiakov a ich ochrany pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím
Žiaci sú povinní dodržiavať predpisy a pokyny školy o bezpečnosti a ochrane zdravia a požiarnej ochrane, s ktorými boli oboznámení preukázateľným spôsobom na začiatku školského roka a pred konaním aktivít organizovaných mimo budovy školy.
-
- Počas vyučovania, prestávok a voľných vyučovacích hodín žiak nemôže svojvoľne opustiť areál školy. Opustiť ho môže len so súhlasom triedneho učiteľa.
- V záujme ochrany zdravia a bezpečnosti žiakov je zabezpečený pedagogický dozor počas celého vyučovania i počas školských akcií.
- Žiak, ktorý sa stravuje v školskej jedálni, sa riadi pokynmi pedagogického dozoru, a správa sa slušne voči personálu jedálne.
- Úrazy žiakov sa riadne evidujú a registrujú poverenou osobou školy. Žiak je povinný hlásiť neodkladne každý úraz alebo nebezpečnú udalosť a ublíženie na zdraví, ku ktorému došlo počas vyučovania alebo mimoškolských aktivít organizovaných školou, dozor konajúcemu učiteľovi alebo triednemu učiteľovi. Ak to žiakovi zdravotný stav nedovoľuje, urobí to jeho spolužiak.
- Žiak má ochraňovať a zveľaďovať všetky pozitívne hodnoty v škole a zároveň musí byť chránený školou od zastrašovania, vydierania, šikanovania a iných foriem násilia. Žiaci nesmú byť ľahostajní k akejkoľvek forme psychického a fyzického šikanovania a ponižovania seba alebo svojich spolužiakov. Po zistení prejavov takéhoto násilia žiak bezodkladne oznámi prípad triednemu učiteľovi, výchovnému poradcovi alebo koordinátorovi prevencie. Všetky prejavy takéhoto negatívneho správania budú oznámené rodičom, prípadne policajnému zboru a prísne trestané.
- V záujme ochrany zdravia a života je žiak povinný nahlásiť prítomnosť návykových látok v škole a mená osôb pod ich vplyvom. Zistené prípady bude škola riešiť s rodičmi, prípadne s odborníkmi z oblasti zdravotníctva a policajného zboru. Ďalší postup riešenia je uvedený v dohode medzi vedením školy a rodičmi v oblasti návykových látok a šikanovania (viď. príloha), s ktorou je preukázateľne oboznámený zákonný zástupca žiaka resp. plnoletý žiak.
9. Podmienky nakladania s majetkom školy
- Žiak je povinný šetriť školské zariadenie, šetrne narábať s energiou, vodou a s učebnými pomôckami. Ak svojou nedbanlivosťou alebo úmyselne spôsobí vecnú škodu škole, spolužiakom, zamestnancom školy alebo iným osobám v škole, musí ju odstrániť alebo nahradiť.
- Všetky učebnice, ktoré žiak dostáva bezplatne, je povinný chrániť pred poškodením a na konci školského roka vrátiť. Škodu vzniknutú poškodením alebo nevrátením zapožičaných učebníc je žiak povinný zabezpečiť výtlačok učebnice alebo zakúpiť novú.
- Zistené havárie a poškodenia majetku žiak hlási triednemu učiteľovi.
10. Účasť žiakov na súťažiach
Riaditeľ školy umožňuje žiakovi účasť na súťažiach podľa § 153 ods. 2 zákona č. 245/2008 Z. z.
Záverečné ustanovenie
Školský poriadok je dostupný na verejne prístupnom mieste v škole a riaditeľ školy s ním preukázateľným spôsobom oboznámi zamestnancov, zabezpečí, aby preukázateľným spôsobom boli so školským poriadkom oboznámení žiaci a ich zákonní zástupcovia.
Školský poriadok bol prerokovaný v pedagogickej rade dňa 28. 11. 2018 a následne v rade školy a v rade rodičov.
Liptovský Hrádok 28. 11. 2018 Mgr. Renata Halahijová
riaditeľka školy
Príloha:
Dohoda medzi vedením školy a rodičmi v oblasti návykových látok a šikanovania
Riaditeľstvo Gymnázia v Liptovskom Hrádku uzatvára dohodu s rodičmi
......................................................................................................................................................
žiaka ...........................................................................................................................................
trieda ......................................... triedny učiteľ ..................................................
Pri podozrení, že vaše dieťa užilo drogu, škola bude postupovať nasledovne:
- V prípade fajčenia v priestoroch školy a na školských akciách oznámime zistený stav rodičom a ďalej budeme pokračovať v zmysle školského poriadku.
- Pri podozrení požitia alkoholu v škole alebo školou organizovaných akciách zabezpečíme lekársku pomoc, zároveň oznámime túto skutočnosť rodičom a ďalej budeme pokračovať v zmysle školského poriadku. Doporučíme rodičom spoluprácu s odborníkmi v danej oblasti (psychológ, lekár, sociálny pracovník).
- Pri podozrení užitia nelegálnej drogy v škole alebo školou organizovaných akciách zabezpečíme lekársku pomoc, informujeme rodičov a ďalej budeme pokračovať v zmysle školského poriadku. Doporučíme rodičom spoluprácu s odborným pracoviskom.
- V prípade úmyselného porušovania školského poriadku (vulgárneho sa vyjadrovania, osočovania a urážania spolužiakov, učiteľov a ostatných pracovníkov školy, zámerného vyrušovania vyučovania, propagácie a šírenia násilia, rasizmu a iných druhov intolerancie a xenofóbie, poškodzovania vlastného zdravia a zdravia iných, poškodzovania školského majetku) učiteľ urobí zápis o danej skutočnosti do klasifikačného záznamu.
Ak žiak poruší školský poriadok, možno mu uložiť nasledovné výchovné opatrenia:
- pokarhanie triednym učiteľom – 3 zápisy do klasifikačného záznamu za jeden polrok,
- pokarhanie riaditeľom školy – 5 zápisov do klasifikačného záznamu za jeden polrok,
- za každé následné porušenie školského poriadku nasleduje znížená známka zo správania podľa závažnosti priestupku.
V Liptovskom Hrádku _______________
________________________________ __________________________________
zodpovedný pedagogický pracovník zákonný zástupca / plnoletý žiak
Stiahnuť vo formáte PDF [ Skolsky_poriadok.pdf ] -